A kertépítés időpontjának megválasztásakor a kerttulajdonosok, megrendelők rendszerint a tavaszi munkálatokat részesítik előnyben, melynek indoka egyfelől abban keresendő, hogy így már a kertépítés első évében (egész nyáron és ősszel) élvezhetik újdonsült kertjüket a házigazdák, másfelől a tél elmúltával, a tavasz beköszöntével köztudottan együtt jár az emberek megújulás, újítás iránti vágyának és tenni akarásának a felerősödése, amely a ház körüli munkák, így a kert rendbetételének mielőbbi elvégzését is igényli.
A kert alaprajzának felvételezése után jöhet az érdemi kerttervezés! Fontos alapszabály, hogy mindig a nagyobb elemek megtervezésével kezdjük a kertterv kialakítását, és csak ezt követően jöhetnek az apróbb részletek.
A gyomok között különböztetünk évelő és egyéves gyomokat. A kert nagyobb "ellenségei" az évelő gyomok, mint például a lórom, a boglárka, az apró szulák, vagy a kúszófüvek. Utóbbiak közé tartozik a tarack is, melynek jelenléte és agresszív terjedése főként a gyepesítés eredményességét veszélyezteti.
Növényvédelmi cikksorozatunkat folytatva, az alábbiakban mutatjuk be a növényi káros elváltozások harmadik nagy okcsoportjának számító állati kártevőket vagy más néven a növényi károkozókat.
Amikor a kertbarátok, kerttulajdonosok maguk állnak neki kertjük megtervezésének, gyakran merül fel a kérdés: hol kezdjük el, milyen sorrendben haladjunk, és persze hogyan tévedhetünk a legkevesebbet szakmailag.
Az élettani eredetű elváltozások kiváltó okának megállapítása és így a probléma orvoslása azért nehéz, mert ezekben az esetekben nem találunk a növényen károsító állatot vagy például a gombás fertőzésre utaló jeleket.
Kertépítési tevékenységek és teendők tavaszra illetve nyárra.
Az épített kertek és parkok egyaránt mesterségesen létrehozott, ám élő ökorendszerek, melyek fennmaradásához és a várt irányba történő fejlődéséhez rendszeres emberi tevékenységre, az ún. kertfenntartási, illetve parkfenntartási munkák elvégzésére van szükség.
Az alábbiakban néhány képet mutatunk be hóval borított kertjeinkről. Az épített kert rendezettségét és szépségét télen is képes megőrizni, hóesés esetén pedig egyúttal a havas, téli táj nyugalmát is árasztja a tavasztól zöldellő kert.
A kerti növények - a gyökereik segítségével - a talajból veszik fel a fejlődésükhöz (és nem mellékesen az életben maradásukhoz) szükséges tápanyagokat, javarészt vízben oldott ásványi sók (például nitrogén, foszfor, kálium stb.), kisebb mennyiségben pedig különféle mikroelemek (egyebek mellett réz, vas, mangán stb.) formájában.
A fa koronájának is szüksége van a levegőre és a fényre, így tud ideális módon fejlődni a növény. A gyümölcsfákat és a díszbokrokat is rendszeresen metszeni kell, hogy megfelelően virágozzanak, fiatalok és egészségesek maradjanak, jó termést hozzanak.
Még a legnagyobb odafigyelés és leggondosabb ápolás mellett is előfordulhat, hogy növényeink valamelyike elégtelenül fejlődik, a levelei sárgulnak vagy bebarnulnak, netán foltosodnak, vagy akár le is hullanak, esetleg az egész növény elpusztul.
Napjainkban azt tapasztaljuk, hogy mind több megrendelőnk részéről merül fel az igény konyhakert - vagy legalább is konyhakerti és fűszernövények - telepítésére. Ezen tendencia vélhetően a mind inkább környezettudatos életvitelünkkel, illetve még közelebbről étkezési szokásainknak (gasztro-kultúránknak) a "házi-bio-öko" alapanyagok felé fordulásával mutat szoros összefüggést.
Egy kerti tó építésének lépései: a méret, forma és a hely kiválasztásának szempontjai.
Amennyiben kertjének átépítéséhez, illetőleg új kertjének kialakításához szakemberek, így valamely kertépítő cég szolgáltatásait nem kívánja igénybe venni, hanem szabad idejében családi, baráti segítséggel saját maga végezné el a kivitelezést, úgy munkájának megkönnyítése és eredményessége érdekében javasoljuk megfogadni az alábbiakban írt szakmai tanácsainkat.
A kertek többségében a sövények a telekhatár jelzésére szolgálnak, e mellett azonban a sövények alkalmasak lehetnek csúnya műtárgyak, tűzfalak eltakarására, szél- vagy hófogó funkció betöltésére, avagy a kert egyes részeinek elhatárolására is. A sövények rendes fejlődéséhez (is) elengedhetetlen a szükséges feltételek kialakítása és azok folyamatos biztosítása. A sövény telepítéséhez az első lépés, hogy a megfelelő növényt kiválasszuk.
A mulcs olyan szerves anyag, amely a talaj felszínének betakarására szolgál. Magyarországon legtipikusabb a fenyőkéreg (azon belül is a "vörös" vagy "borovi" fajta) mulcsként való terítése, de külföldön pl. a kakaóbabhéj – mint a csokoládégyártás egyik mellékterméke – is használatos mulcsozásra.
A tómeder kialakítása az egyik legnehezebb feladat, fizikailag és a tervezés szintjén is. A medernek vízszintesnek kell lennie, amit az építés közben egy hosszú egyenes léc és vízmérték segítségével lehet ellenőrizni.
A környezetvédelem természetesen a mi munkánk során is kiemelt figyelmet élvez. Olvassa el tippjeinket, melyek Önnek is segítségére lehet a tudatos kertgondozásban!
A növénytelepítési és ápolási munka kiindulópontja a helyes növényválasztás. De miért is állíthatjuk ezt? Azért, mert sok felesleges munkától és gondtól mentesíti magát az a kertészkedő, aki előzetesen felméri, hogy az adott helyen milyen növényeket lehet tartani, illetve az adott helyre milyen növényt érdemes telepíteni.
Magyarország időjárásában gyakori a nyári száraz és nagy, kánikulai meleg. Ilyenkor kevés virágos növényünk marad, amelynek formáját, színét és esetleges illatát is élvezhetnénk. A kertépítés során ezért külön ügyeljünk a helyes, minden évszakban megfelelően virágzó kertrészletek kialakítására.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen módon és mikor ültethetők a gyümölcsfák a kertben. Jelen írásunkban igyekszünk összefoglalni a gyümölcsfák ültetésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Hogyan és milyen anyagból építsünk kerti szegély? Most mutatunk egy pár lehetséges megoldást erre.
Kertépítési tanácsainkhoz tartozó cikksorozatunkban már általánosságban szót ejtettünk a sövényekről. A modernkori kertépítésben mindinkább felértékelődik a sövények szerepe, hiszen a kertekbe való belátás megakadályozására a legszebb és legzöldebb megoldás a sövények ültetése.
Tudjuk egy igazán profi kertépítés sokszor nagy anyagi terhet ró a kerttulajdonosra. Ha mindenképpen házilag kell megoldanunk a kertünk karbantartását, akkor ezt a pár fontos szempontot érdemes betartani, illetve ezek szerint kialakítanunk a kertünket.
A kertekben javarészt napos felületek fordulnak elő, viszont néha az árnyék eluralkodik és az addig szépen díszítő, napot kedvelő növények megritkulnak, végül kikopnak. Ez előfordulhat akkor, amikor a facsemete idősebbé válik, illetve akkor is, amikor az építkezés után a ház vagy valamely melléképület árnyékot vet.
A fák és cserjék között lombhullató és örökzöld növényeket találunk. A kertekbe, közterületekre több ezer faj és fajta közül választhatunk. Sokféle alak, szín és méret jellemzi ezeket a növényeket, és szinte minden területre, kertrészletbe található a kert stílusához igazodó és a hely adottságainak is megfelelő dísznövény.
Manapság egyre nagyobb divattá vált a kültéri területek minél lakájosabbá tétele. Íme néhány tipp, hogyan tehetjük még otthonosabbá, egyedibbé a teraszunkat.
Ültessünk olyan növényeket a kertünkbe, melyek nemcsak szépek, de természetes vitaminforrások is lehetnek!
Nyáron érnek a gyümölcsök, forróság van, növekednek a gyomok… Néhány hasznos tanácsot nyújtunk a kert könnyebb fenntartásához.