Az évelő növények – szemben az egynyáriakkal - a fagyok beálltával sem pusztulnak el, hanem valamely föld alatti vagy feletti részükkel áttelelnek, s a következő év tavaszán újra kihajtanak és virágoznak.
Balkonládákba ültethető egynyári növények: husánglevelű farkasfog, tollas celózia, észak-afrikai szulák
Balkonládákba ültethető egynyári növények: kínai szegfű, kúszó pázsitszulák, kerti szalmarózsa
Balkonládákba ültethető egynyári növények: pelyvavirág, bíboros sétányrózsa, begyvirág
Balkonládába ültethető egynyáriak: kék lobélia, sávoslevelű muskátli, kerti petúnia
A kertépítés egyik speciális ágának is tekinthető balkonnövényesítés, illetőleg terasznövényesítés számos, erre alkalmas cserje és fa fajok szakszerű telepítését is magában foglalja.
A konyhában használatos fűszernövények termesztése nem új keletű, de mostanság igen kedvelt és virágzó kertészkedési forma, legyen szó akár egy önálló konyhakerti rész kialakításáról a kertépítés során, akár a balkonládákban történő fűszernövény ültetésről a teraszokon.
Napjaink népszerű, a konyhakertekben és teraszokon (virágládákban, balkonládákban) előszeretettel ültetett fűszernövény fajták bemutatását az alábbiakban folytatjuk.
Balkonládában, cserépben vagy éppen nagyobb edényben hazánkban is szokás dísznövényeket ültetni: a muskátli és a különféle balkonnövények elterjedtek és szépen díszítenek. Érdemes azonban a díszítő növények mellé haszonnövényeket is tervezni (és nemcsak a konyhakertekben), mert a haszonnövények nem csak ehetőek, hanem sok esetben kifejezetten szépek is.
A muskátlikat (Pelargonium) és petúniákat (Petunia) ültetik világszerte leggyakrabban balkonládákba. A kétféle növény tartása különböző. Alapvetően mindkét balkonnövény fényigényes, a kifejezetten napos helyeket kedvelik. A muskátli a kevesebb, de gyakori öntözést szereti. Afrikából, száraz körülmények közül származnak azok a fajok, amelyekből nemesítették a fajtákat mind az álló, mind pedig a futómuskátlik esetében.
Az alábbiakban tekinthet meg néhány általunk telepített balkon- és virágládát. Megrendelőink igénye szerint a virágládák öntözését automata öntözőrendszer biztosítja, így a gyönyörű terasznövények nem várt kiszáradása miatt akkor sem kell aggódni, ha netán nyáron az egész család elutazik valahová és hosszabb - rövidebb ideig távol vannak az otthontól, hiszen a növények megfelelő öntözése az általunk telepített automatizált öntözőberendezésnek hála, mindig és minden körülmények között biztosítva van.
A kerti növények tavasztól őszig fejlődnek a legerőteljesebben, pontosabban akkor, amikor a hőmérséklet és a nedvesség viszonyok megfelelőek számukra. A kertnek különböző növényeit másképpen gondozzuk, vannak kevésbé és erősen metszett felületek, gyorsan és lassan fejlődő növények is. Mindezektől függ a megfelelő tápanyagellátás/utánpótlás is.
Manapság egyre nagyobb divattá vált a kültéri területek minél lakájosabbá tétele. Íme néhány tipp, hogyan tehetjük még otthonosabbá, egyedibbé a teraszunkat.
7 érdekes balkonnövény, melyet jó szívvel ajánlunk mindenkinek, aki szép növények ültetésével kívánja természet közelivé varázsolni balkonládáit
A balkon aranya, hivatalos nevén husánglevelű farkasfog (Bidens ferulifolia) Mexikóban és Észak-Amerika déli részén honos. Innen származik például a kukorica is, ennek megfelelően az igényeik is hasonlók: a növény a napfényben gazdag helyeken díszlik a legszebben.