Balkonok és teraszok
Az alábbiakban tekinthet meg néhány általunk telepített balkon- és virágládát. Megrendelőink igénye szerint a virágládák öntözését automata öntözőrendszer biztosítja, így a gyönyörű terasznövények nem várt kiszáradása miatt akkor sem kell aggódni, ha netán nyáron az egész család elutazik valahová és hosszabb - rövidebb ideig távol vannak az otthontól, hiszen a növények megfelelő öntözése az általunk telepített automatizált öntözőberendezésnek hála, mindig és minden körülmények között biztosítva van.
Az általunk berendezett és növényesített teraszokról készült további képeket megtekinthetik a jobb oldali menüsávban elérhető balkonok és teraszok képgalériában.
Virágos teraszok, erkélyek, balkonok
Nagyon sok új építésű házhoz vagy társasházi lakáshoz, illetve régebbi, felújított belvárosi – főként tetőtéri – lakáshoz tartozik egy-egy nagyobb balkon illetve terasz, tetőterasz. Sokszor felmerül a kedves tulajdonosban a kérdés: mit csináljak ezzel a térrel, hogyan hasznosítsam, és miként tegyem hangulatossá, otthonossá?
A teraszok, tetőteraszok „belakására”, a lakás funkcionális helységgé tételére többféle opció létezik: kellő hely és anyagi ráfordítás esetén akár egy kültéri jakuzzit is el lehet helyezni a teraszon, de például igen sokan alakítanak ki egy grillező részt, vagy helyeznek el egy-egy hintaágyát vagy nyugágyat pihenés céljából.
Véleményünk szerint azonban az igazi komfortérzet eléréséhez az ízléses kiegészítők elhelyezése, és a terasz vagy balkon növényekkel való „benépesítése” is elengedhetetlen, ahol a telepített balkonládák, nagyobb virágládák nem csupán a díszítést, a természeti környezet kialakítását szolgálhatja, hanem az elhatárolást, a teraszunkra való rálátást is képes megszüntetni (korlátozni), biztosítva így egy intim, de szabadtéri hely létrejöttét a lakáson, házon belül vagy ahhoz tartozóan.
Ez utóbbi adottság eléréséhez sokan megelégednek azzal, hogy az erkélyüket, teraszukat körberakják magas thuja félékkel, ám kertépítő szakemberekként a mi megoldási javaslatunk ennél több: amit mi ajánlunk az a színes, virágos, változatos növényekkel beültetett balkon, illetve erkély kialakítása, legyen szó akár egy mediterrán hangulatú teraszról, fűszernövényekkel beültetett balkonról, egynyáriakkal teli virágos erkélyről vagy egy modern terasz design megvalósításáról.
Virágos teraszok kialakítása
A terasz megtervezése és kialakítása során ügyeljünk az esztétikailag és minőségileg is megfelelő – a téli fagyoknak is ellenálló - burkolatok kiválasztására, valamint a balkonládák, növények és más terasz elemek helyes rögzítésére, hiszen egy-egy nagyobb széllökés a nem kellően rögzített facsemetét könnyen kifordíthatja, vagy a mozgó tárgyakat (pl. napernyőt) felkaphatja és leránthatja a teraszról, ami nem várt károkat okozhat mások testi épségében, értékeiben.
A terasz növényesítéséhez az ültetőközeget a különféle balkonládák, virágládák, ampolnák biztosítják. Ezeknek számos fajtája kapható a kereskedésekben, sokféle formában, színben és minőségben érhetőek el. Fából készült balkonládák esetén – a telepítésüket megelőzően – a szükséges felületkezelésekről sem szabad megfeledkezni, szem előtt tartva az időtállóság követelményét.
A terasznövények öntözését is automitazálhatjuk, ez esetben a sokszor fárasztó és időigényes kézi locsolást az általunk telepített automata öntözőrendszer kiváltja, melyet a növények beültetése előtt már célszerű kiépíteni és telepíteni, így a gyönyörű terasznövények nem várt kiszáradása könnyedén elkerülhetővé válik.
Nagyobb méretű, nehezen mozdítható virágládákba fagytűrő növényeket kell ültetnünk, mert a fagyérzékeny növényeket – így a mediterrán, netán trópusi származású növényeket - télen a megfelelő zárt helyre kell vinni teleltetés céljából.
A növények kiválasztásnál a klimatikus adottságok mellett figyelemmel kell lennünk a virágos változatosság és a stílusos összhang egyidejű megteremtésének követelményére, az ízléses növény-összeállítások helyes és szakszerű megválasztásával. Javasoljuk, hogy a teraszon is törekedjünk kisebb fűszernövényes rész kialakítására, ültessünk például levendulát, rozmaringot, bazsalikomot, kakukkfüvet, melyek egyrészről kellemesen illatossá teszik teraszunkat, másfelől a konyhaművészetben is elengedhetetlenek.
A különféle balkonnövények tematikus ismertetőjét (a jobb oldali menüsávból elérhető) kapcsolódó cikksorozatunkban találják, míg további hasznos tanácsainkat az alábbiakban olvashatják.
Hogyan ültessen helyesen?
A fiatal növényeket ne ültesse túl közel egymáshoz: legalább egy tenyérnyi távolságot hagyjon közöttük. Gyorsan növekvő növények - mint a fukszia vagy a csüngő petúnia - több helyet igényelnek. Keskeny virágládákat csak egy sorosan ültessen be. Ha a növényeket elültette, bőségesen meg kell locsolnia. A beültetett ládákat néhány órára hagyja árnyékban míg megszívják magukat. A jó virágföld trágyát is tartalmaz, mely 4-6 hétig is kitart. Ezután a tápanyagok ismételt pótlása szükséges.
Az elszáradt virágokat rendszeresen távolítsa el!
Az elszáradt virágok a virágládákban nem mutatnak túl esztétikusan és akadályozzák az új virágok kihajtását, ezért érdemes őket rendszeresen letépkedni. Az elszáradt leveleket egyszerűen csípdesse le az ujjaival. Néhány virág esetében, mint pl. a margaréta, inkább ollót használjon.
A balkonon és a kertben lévő virágosládák vonzzák a tekintetet és igazán hangulatos környezetet teremtenek. Elrendezésükben az Ön fantáziájának semmi nem szabhat határt. Példáinkat javaslatként mutatjuk be.
Klasszikus
A muskátli a legkedveltebb balkonnövénynek számít. Különösen napos helyre alkalmas, magában vagy más virágok együttesében egyaránt mutatós. Ha átteleltette muskátliját, tavasszal meg kell szabadítania az elszáradt levelektől és a hajtást a cserép fölötti 3-4 szemig vissza kell vágnia. Létrehozhat egyszínű vagy élénk összeállítást piros muskátliból(3), sárga papucsvirágból(1) és kék lobéliából(2). Engedje szabadon szárnyalni a fantáziáját!
Romantikus
A margaréta(1), a nefelejcs(2), a Helichrysum-szalmagyopár(5) a levendula(3),és a lobélia(4) igazán romantikus hangulatot képesek balkonjára , ablakpárkányára varázsolni.
Praktikus
Kert hiányában sem kell lemondania a friss fűszerekről. Alakítson ki fűszerkertet ablakában. Egy balkonládában lévő fűszerkert esetében különösen fontos a jó kombináció. A bazsalikom(1), a majoranna(4), a petrezselyem, a metélőhagyma(3), az oregánó(2) jól összeférnek egymással. Akárcsak a gyorsabban növekvő fajták, mint a rozmaring és a kakukkfű . A fűszernövények gyakori locsolást igényelnek, ezen kívül viszont szinte semmit. A túl sok trágyázás ebben az esetben még káros is lehet, mert a fűszernövények elveszíthetik aromájukat. Ha szeretne nyesni a fűszernövényekből, tegye azt a csúcshajtásoknál, ez garantálja a növény bokrosodását.
Letisztult
3 puszpánggömb egész évben gondoskodik a szép látványról, és megfelelő megoldást nyújt árnyékos helyeken. Télen egy lámpafüzérrel kombinálva karácsonyi hangulatot teremhet.