Tanácsok a kerti tó vízszintjének és vízminőségének megőrzéséhez
Az év során a kerti tó vízszintje több okból változik: ebben a tekintetben a legfontosabb tényező a hőmérséklet, ide értve a levegő és a tóvíz hőmérsékletét egyaránt. Minél magasabbak ezek az értékek, annál több vizet veszít a tó. A párolgás mértéke tovább nő, amennyiben szél is fújja a vízfelületet.
Fontos tudni, hogy minél több növény él a tóban, annál kevésbé párolog a víz. Műszeres vizsgálatok kimutatták, hogy a növénnyel fedett területek azok minőségétől függően 20-50 %-kal kevesebb vizet vesztenek az azonos helyen lévő fedetlen vízfelülethez képest. A tavi (vízi) növények tehát nem csupán esztétikai célt szolgálnak, hanem egyfelől élővé, megfelelő minőségűvé teszik a tó vizét, másfelől a párolgási veszteséget is jelentősen csökkentik.
Érdemes azt is figyelembe venni, hogy egy már stabilizálódott tóban a víz pH-ja gyengén savas. A pótlásra használt víz pH-ja, vízminősége és az esetlegesen benne élő szervezetek felboríthatják a tó biológiai egyensúlyát. A mesterségesen épített tavaknál nagyon fontos kérdés, hogy hogyan tudjuk pótolni az elpárolgott vizet. Többféle lehetőség kínálkozik erre.
A legkézenfekvőbb válasz, a természetes csapadék utánpótlás, vagyis az eső. Ez azonban az esetek többségében a mesterséges kerti tavaknak nem elegendő, bár olykor előfordulhat, hogy olyan sok csapadék esik, hogy a meder megtelik vízzel, vagy akár még kis árad a tó vize.
Talán a legegyszerűbb és legpraktikusabb a saját kútról működtetett szivattyúval történő vízpótlás. A kút vizét érdemes előzetesen bevizsgáltatni, mivel a különböző mélységből származó rétegvizek nagyon eltérő minőségűek lehetnek. Sajnos a 70-es évekig folytatott, indokolatlanul nagy mennyiségben kiszórt műtrágyák, az emberi nemtörődömségből szeméttel feltöltött régi kutak, a szabálytalan hulladéklerakások és az illegális dögkutak nagyon sok helyen használhatatlanná tették a felsőbb elhelyezkedésű rétegvizeket. Az alföldi szikes és ártéri területek vízminősége sajnos sokszor nem kielégítő és ezek a vizek többféle, a tavi ökoszisztéma számára káros anyagot tartalmazhatnak. Az utánpótlásra használt víz minőségét elsősorban a víz keménysége (oldott kalcium és magnézium ionok), az oldott vastartalom és az egyéb szennyeződések (főleg nitrogén és foszfor tartalmú ionok, szerves szennyezés) határozzák meg. Minél alacsonyabb ezek értéke, annál jobb a víz minősége. A legjobban alkalmazható víz rendszerint ivásra, emberi fogyasztásra is alkalmas.
Amennyiben pénztárcánk megengedi, úgy víztisztító berendezést is üzemeltethetünk a kerti tóban, ami különösen ajánlott, ha a kerti tavunk egyben fürdő tó is. Ez a kerti tó fenntartásának költségét értelemszerűen növeli, de a velük nyert víz a tó (és akár a háztartás) ellátására tökéletesen alkalmas. A tisztító berendezésekben többféle szűrőt alkalmaznak, ezek tisztítására és időszerű cseréjére is figyelmet kell fordítani.